Hindistan Başbakanı Narendra Modi birinci olurken, ABD Başkanı Joe Biden ikinci oldu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa'nın en güçlü siyasi lideri ünvanını da korudu.

Twiplomacy Dünya Lideri Güç Sıralaması, Twitter'daki en etkili dünya liderinin Hindistan Başbakanı Narendra Modi olduğunu ve ardından ABD Başkanı Joe Biden ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakından takip ettiğini belirtti.

Dünya liderleri için 2022 bir değişim yılı oldu. Bir çok lider görevinden ayrılırken, toplumlar içinde çalkantılı bir yıl yaşandı. BCW yaptığı analizi kişi başına düşen ülke GSYİH'sı, Dünya Bankası'nın ülkeyi sınıflandırmasına dayalı gelir seviyesi, nüfus büyüklüğü gibi kriterler çerçevesinde inceledi.

Twiplomacy'nin twitter hesabında konuya ilişkin yapılan açıklamalarda, en yüksek dereceli dünya liderlerinin Twitter'ı bir etkileşim aracı olarak kullandığı vurgulandı.

En Güçlü Liderler (1)-1

BCW Twiplomacy sonuçları

Firmanın Veri ve Anatilik uzmanları tarafıdan geliştirdiği bir algoritma kullandığı açıklandı. Ayrıca listede tweet'lere, retweet'lere, erişime, gösterime beğenilere ve takipçilere bakılarak oluşturulduğu belirtildi. Listenin 30 Eylül 2022 itibarıyla görevde olan ve Birleşmiş Milletler tarafıdan tanından devletlerin liderlerinin yer aldığı açıklandı.

En Güçlü Liderler (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa Gençlik Buluşması kapsamında Haliliye ilçesindeki İbrahim Tatlıses Kültür Merkezi'nde gençlerle bir araya geldi. Gençlere seslenen Erdoğan 'Gençler yarına dair vizyonun kalemşörleri sizlersiniz. Yarının planın programını beraber hazırlayacağız' ifadelerini kullandı.

En Güçlü Liderler (1)

Editör: Emel Kılıç