Tahıl yüklü gemi İstanbul ve Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Lübnan’a gidecek. MSB, tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamındaki mısır yüklü ilk geminin 08.30'da Lübnan'a gitmek üzere Odessa Limanı'ndan hareket edeceğini bildirdi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki hafta önce Türkiye ile Birleşmiş Milletler'in arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna ile imzalanan dörtlü anlaşmaya atıfa bulunularak, "bu ilk gemiyi takiben diğer gemilerin de belirlenen koridor ve usuller çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır" denildi.

ABD’de çikolata fabrikasında patlama! 2 ölü ABD’de çikolata fabrikasında patlama! 2 ölü

Dün konuyla ilgili yoğun telefon trafiği yaşanmıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile telefonda görüştü.

Görüşmelerde, tahıl sevkiyatı hazırlıkları konusunda İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi'nde yürütülen faaliyetlerle ilgili son durum hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede, Bakanlar tarafından, teknik çalışmaların tamamlandığı, idari hazırlık sonrasında sevkiyata en kısa süre içerisinde başlanmasının planlandığı, Müşterek Koordinasyon Merkezi'ndeki personelin uyumlu ve iş birliği içinde çalışmasından duyulan memnuniyet ifade edildi.

Kaynak: Dünya