Güvenlik önlemleri almak için ütünün fişini çekin ve altının soğumasını bekleyin. Ütüyü temizlerken yanıklardan kaçınmak önemlidir.

Kaynak saç, saça zarar verir mi? Kaynak saç, saça zarar verir mi?

Temiz bir bez veya sünger kullanın: Altı temizlemek için ıslak bir bez veya sünger kullanabilirsiniz. Bez veya süngeri sıkın, fazla su damlatmamasına dikkat edin.

Isıya dayanıklı bir kap kullanın: Temiz bir bez veya süngeri ütünün altına yerleştirin ve altını temizlemeye başlamadan önce ütüyü yavaşça birkaç kez yukarı ve aşağı hareket ettirin. Bu işlem, alttaki pisliklerin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Sirke veya ütü temizleyici kullanın: Eğer alttaki lekeler zorluysa, beyaz sirke veya özel ütü temizleyici kullanabilirsiniz. Sirkeyi bir bez veya sünger üzerine dökün ve altı silin. Daha sonra temiz su ile bez veya süngeri durulayın.

Pamuklu çubuk veya diş fırçası kullanın: Daha inatçı kirler için, pamuklu çubuk veya yumuşak bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Ancak bu malzemeleri dikkatlice kullanın ve ütüyü çizmemeye özen gösterin.

Altı kurulayın: Temizledikten sonra ütünün altını kurulamak için kuru bir bez veya kağıt havlu kullanabilirsiniz.

Bu adımları takip ederek ütünün altını pırıl pırıl temizleyebilirsiniz. Temizlik işlemi bittikten sonra ütünüzü tekrar kullanmadan önce iyice kuruduğundan emin olun.