Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen ve Türkiye tarihinin en büyük TOKİ Sosyal Konut Projesi olan "İlk Evim İlk İş Yerim" projesine başvurular milyonları aşarken, başvuru sürecinde de son haftaya gelindi.

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) sosyal konut başvurusunda son hafta. 13 Eylül'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın detaylarını paylaşmasıyla başlayan konut başvuruları, 31 Ekim'de sona erecek.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi olan 500 bin konutun 250 bini iki yıl içerisinde tamamlanacak. Vatandaşın büyük ilgisiyle karşılayan sosyal konuta şimdiye kadar 7,5 milyon kişi başvurdu. Bir hafta daha devam edecek başvurularda sayının 8 milyonu aşması bekleniyor.

SMS UYARISINA DİKKAT!

Başvuruda bulunanlardan 4,8 milyon kişinin gerekli şartları yerine getirdiği belirlendi.

Sosyal Medya fenomeni Gizem Bağdaçiçek gözaltına alındı Sosyal Medya fenomeni Gizem Bağdaçiçek gözaltına alındı

Tapu ve gelir kayıtlarını gösteren sistem üzerinden denetleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), başvuruda bulunan vatandaşların şartları yerine getirip getirmediğini sistemden denetliyor.

Şimdiye kadar yapılan denetimlerde şartları uymadığı için 2,7 milyon kişinin başvurusu geçersiz sayıldı. Şartları karşılamadığı için elenen ve kuraya dahil edilmeyecek başvuru sahiplerine SMS ile bilgi veriliyor.

0x0-son-dakika-toki-sosyal-konut-projesinde-kura-cekimi-icin-nefesler-tutuldu-sms-detayina-dikkat-iste-milyonlarin-1666514644595

TOKİ SOSYAL KONUT KURA ÇEKİMİ NE ZAMAN?

81 ilde inşa edilecek 500 bin sosyal konutun 250 bini iki yılda tamamlanacak. Beş yılda ise tamamı bitirilerek hak sahiplerine teslim edilecek konutlar, Türkiye'nin yıllık 800 bin konut ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayarak piyasayı rahatlatması bekleniyor.

Bir milyon arsanın 250 bini ve 50 bin iş yerinin ise ilk 10 bininin iki yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. İki yılda tamamlanması hedeflenen sosyal konut ve iş yeri ile tahsis edilecek sosyal konut arsası kuraları bu yıl başlayacak ve önümüzdeki yılın ilk üç ayında tamamlanacak.