Türbülans, uçağın uçmasına yardımcı unsurlardan biri olan hava akışının bozulması nedeniyle uçağın sallanması anlamına gelir. Ayrıca türbülans, hava cebi olarak da tanımlanabilir ve uçağın ani olarak bir miktar irtifa kaybetmesine neden olur.

Türbülans tehlikeli midir?

Bilinmesi gereken en önemli şey türbülansın tehlikeli olmadığıdır. Türbülanslar biraz rahatsız edici olabilir ama uçaklar en kötü durumlarla başa çıkabilecek şekilde üretilir. En şiddetli türbülansta bile aslında uçak sizin hissettiğiniz kadar fazla hareket etmez.

Google Lens Nedir? Google Lens Nedir?

Türbülans Ne Kadar Sürer?
Hava olayları neticesinde meydana gelen türbülansın süresi, bozuk hava akımının ya da hava cebinin durumuna bağlı olarak uzun ya da kısa olabilir.

Türbülans Uçağı Düşürür mü?

Yolcularda panik durumuna neden olabilen türbülans, uçağı düşürmez. Uçaklar, her türlü türbülans durumuna dayanacak şekilde tasarlanır. Şiddetli türbülanslar korkutucu görülebilir, ama pilotlar türbülans konusunda özel eğitim almış kişilerdir. Yani türbülans sırasında emniyet kemerinizin bağlı olduğundan emin olup türbülansın bitmesini beklemeniz yeterli. Türbülans nedeniyle uçak yolculuğu bir süreliğine konforsuz olabilir. Bu da türbülans sırasında uçağın sallanması ile alakalı bir durumdur ve normal kabul edilir.