Efendim; geçtiğimiz hafta sonu Altın Kelebek ödülleri sahiplerini buldu. 70li yıllardan bu yana Türkiye'de Hürriyet Kelebek tarafından dağıtılıyor bu ödüller. Adaylar arasından seçimi okuyucular yapıyor.  Son birkaç yıldır da bu yarışma bir saç bakım markası ile anılıyor.

Hafta sonu Altın Kelebek 47. Defa sahiplerini buldu. Yarışma sonlandıktan sonra, birçok yarışma sonunda olduğu gibi söylentiler başladı. Kim hak etti, kim etmedi? Tabii bana da izleyici tarafından sorular geldi. Ben de herkes gibi fikirlerimi paylaştım. Baktım ki sosyal medya ile olmayacak, köşeme taşıyayım bu konuyu dedim.

Çok uzatmadan bazı kategoriler hakkında isabetli ya da isabetsiz kararlar hakkında düşüncemi yazayım.

En iyi kadın oyuncu kategorisinde Ezgi Mola ve Merve Dizdar ödül aldı. Adaylara baktığımızda onlara zorlayacak tek isim Burcu Biricik olabilirdi. Ve kesinlikle onlar bu ödülü alacak doğru isimlerdi.

En iyi erkek oyuncu Çağlar Ertuğrul seçildi. Aday isimlere baktığımda Birkan Sokullu neden seçilmedi diye düşünüyorum. Çok zor bir role büyük başarı ile hayat veriyor. Seçilen isim benim ikinci favorimdi. Bu arada Çağlar Ertuğrul’u Ben Affleck’e benzeten bir ben değilimdir sanırım.

En iyi kadın şarkıcı Hadise oldu. Bence olmasaydı iyiydi. Adaylar arasında Demet Akalın varken… Aranılan magazinsel olmak ise Demet Akalın da bu konuda aktif ve üstelik güzel şarkı söylüyor. Hadise’yi diğer adayların yanında şarkıcı olarak göremiyorum. Melek Mosso, Zeynep Bastık daha iyi okuyor mesela. Ama hem magazine yakışması hem şarkıcılığı ile Demet Akalın olmalıydı.

Gelelim en ses getiren kategoriye. Yaşam Boyu Onur Ödülü! Ödülü alan İbrahim Tatlıses. İlk tepki gösterenlerden biri de ben! Hatta linç edileceğimi düşünerek gösterdim bu tepkiyi. Şükür ki çoğunluk benim gibi düşünüyor. Muhtemelen ona moral olsun diye verildi bu ödül. Vurulması, sesini kaybetmesi vs. İnanın en iyi erkek şarkıcı olarak alsaydı ödülü bu kadar tepki almazdı. Sonuçta gerçekten iyi bir ses olarak kalacak aklımızda. Ama Yaşam Boyu Onur demek başka şey.  Zamanında kadınlara şiddet göstermesi gündeme geldi bu süreçte. Ama bana göre bu ödüle uygun olmaması sadece bununla sınırlı değil. Bu ülkede yaşam boyu onur ödülüne layık o kadar sanatçı var ki. Ülkesini  insanını bayrağını seven, muhteşem projelere imza atmış onurlu sanatçılar…

En iyi dizi ödülünü Camdaki Kız aldı evet isabetli bir seçim. Onu zorlayan diziler vardı adaylar arasında ama dediğim gibi isabetli bir yere gitti.

Bir de en iyi klip sorunsalı var. Buray’ınklibi ödül alınca Kerimcan Durmaz bir coşmuş açıklama filan yapıyor protez tırnaklarını gözümüze soka soka. Keşke susmayı bir öğrense. Bu ülkede edepsiz görüntülere ödül verecek kadar aklını yitirmiş insanlar olduğunu düşünmüyorum.

Gelelim çok konuşulan ödül töreni kostümlerine. İnanın ne diyeceğimi bilemiyorum. Bazıları o kadar abartmıştı ki. Farklı bir kostüm olsun diye garip şeyleri giyip gelmişlerdi. Mesela Ezgi Mola’nın saçı ve kıyafeti hiç olmamıştı. Göğüs dekoltesi nasıl bir şeydi öyle? Merve Dizdar’ın göğüs altı transparanı nasıldı? Neyse o kadar güzel ve başarılılar ki… Melis Sezen dekoltesine ne dersiniz? Güzel ve başarılı insanların bu şekilde giyinmesi bana anlamsız geliyor kimse kusura bakmasın.

Bir de Berfu Yenenler replika olayı var. Moda ve Sosyete programı ile bilinen Pelin Kaya, Yenenler’in ayakkabıları için eleştiri yaptı. Berfu Yenenler ise olayı “çok para vermeye gerek yok” olayına getirdi. Aslında Kaya haklıydı. Korsan kitap, korsan albüm almak gibi değil mi replika ürün almak? Ucuz giymek istiyorsa tabii ki çok güzel kaliteli ürünler var ama markasız. Bunlardan seçebilirdi. Bilinen çok pahalı bir markanın çakmasını kullanmak bilemedim yani. Bir de bunu ekonomi olayına çevirmek? Çok yaşa Berfu Yenenler e mi?

O zaman bu haftalık da bu kadar diyelim. Kalın sağlıcakla…