Başlıktan da anladığınız gibi bu yazımda Serdar Ortaç Şarkıları'ndan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere bu bir proje ve birçok ünlü isim Serdar Ortaç'ın sayısız defa dinlenen şarkıları için bu projede buluştu. Ben de kendi fikrimi sizlerle paylaşmak istedim...

Birçoğumuz biliriz ki; bir isim ile öne çıkmış bir şarkıyı daha sonra yorumlayanın sesinden çok sevmeyiz. Sevmeyiz demeyelim de, çok sindiremeyiz. Aynı tadı alamayız sanki dinlerken... Ben de projeyi ilk duyduğumda bunları düşündüm. Kimler okuyacak Serdar Ortaç şarkılarını? Yeni yorumlar bize ilk hazzı verecek mi? Aslında cevap bana göre belliydi ama yine herkes gibi merakla bekledim şarkıların vitrinlerde görünmesini.
Kimler vardı Serdar Ortaç Şarkıları projesinde? Hadi bakalım. Bengü Heyecan, Derya Uluğ Hadi Çal isimli şarkıları yorumlamışlar. Bora Duran İsmi Lazım Değil, Demet Akalın Bensiz Olsun şarkılarını söylemiş. Ece Seçkin Yeşil Su, İlyas Yalçıntaş ise DJ Faruk Sabancı katkısı ile Resim şarkını seslendirmiş. Hande Ünsal Sana Değmez demiş, Merve Özbey Kararsın Dünyam, Mustafa Ceceli Beni Unut şarkılarını söylemiş. Ve Sakiler Canıma Minnet, Ziynet Sali ise Asrın hatası demiş. Hani Tan Taşçı da olacaktı?
Kim, hangi şarkıyı söylemiş tek tek belirttim, şimdi yorumlarıma geçeyim. Yazımın başında da söylediğim gibi sevilmiş bir şarkıyı ilk söyleyen kadar tat vermez diğer yorumlar. Bu albümde de fikrim bir kaç istisnai durum dışında değişmedi.
Mesela Demet Akalın, Bensiz Olsun isimli şarkıyı söylemiş. Bu şarkıyı yaklaşık 20 yıl önce Fulden Uras ile tanımıştık. Ve ben yine Fulden Uras yorumu ile dinlemeyi tercih ederim. Aman yanlış anlaşılmasın Demet Akalın da gayet iyi seslendirmiş ama aynı lezzet yok. Derya Uluğ Hadi Çal demiş, klip çekmiş. Kadının başka bir aurası var, sesi zaten tartışmaya kapalı bence gayet iyi. Ece Seçkin'i Yeşil Su şarkısı ile bu yaz bol bol dinleyeceğiz emin olabilirsiniz. Bora Duran'ı severek dinlerim ama burada sanki olmamış, üzgünüm.
Albümde beni en çok şaşırtan ve "ilk okuyan en iyi okuyandır" düşüncemi sarsan ise Canıma Minnet şarkısını seslendiren Sakiler oldu. Şarkının aranjesi, yorumu nasıl lezzetli olmuş anlatamam. Dinlemeyenler lütfen dinlesin.
Bahsettiğim isimlerden müzik listeme Sakiler, Ece Seçkin ve Derya Uluğ girdi açık net söylüyorum, her zaman olduğu gibi.
Serdar Ortaç 90'lardan bu yana müziğimize önce DJ, sonra besteci söz yazarı, yorumcu olarak ciddi katkıları olmuş bir isim. Beğendiğim veya beğenmediğim yönleri ile bu proje iyi ki düşünülmüş. Onun şarkıları ile kaç proje daha çıkar kim bilir? Magazin camiası olarak gün geldi olumsuz haberlerini de yaptık ama Serdar Ortaç iyi ki var, iyi ki bizim ülkemize ait bir değer.
Şarkıları ile albüm yapılacak bir kaç isim daha var aslında. En kısa zamanda onlar için hazırlanmış projelerin yorumlarını yazmayı umut ediyorum.
Haftaya yine burada görüşelim...