Dr. Özgür Esen Çetiner "GLUTATYON NEDİR?" sorusunun cevabını veriyor. Glutatyon serbest radikalleri yok ederek vücudu koruyan çok güçlü bir antioksidandır.

Üç önemli aminoasitten oluşur. Glutamat, sistein, glisin. Vücutta doğal olarak bulunur.

Metabolik olaylar,maruz kaldığımız radyasyon ,hava kirliği stres,kötü beslenme gibi birçok neden sistemimizde aşırı kirlenmeye enflamasyona, hastalıklara ve hızlı yaşlanmaya neden olur. Glutayon, adeta bir serbest radikal avcısı gibi hareket eder ve vücudun savunma mekanizması için vazgeçilmezdir. Diğer antioksidanlarla karşılaştırıldığında orkestra şefi gibidir. Vücudunuzu zararlı etkilerden koruyup hücrelerin zarar görmesini engeller. İnflamasyon süreci vücutta birçok hastalığın temelinde yer alır toksinlerden arındırıp inflamasyon sürecini baskıladığı için çok değerli bir destek takviyedir.

Yaşam süresi uzadı ve bu süreyi kaliteli hale getirmek birçoğumuzun ilgilendiği bir konu.İşte bu noktada glutatyonun takviyesi önemli bir destek 
Glutatyonun ağızdan takviye olarak alınması ise emilimin yetersiz olması nedeniyle iv formu tavsiye edilmektedir.

dr özgür

Yaptığım araştırmalara göre glutatyon takviyesi seans sayısı ,dozaj,seans aralıkları bünyeden bünyeye değişmekte. Mesela kişinin kronik bir rahatsızlığı varsa daha uzun seanslar uygulanabilir. Almanyada ki okuduğum bir çalışma 10/12 seans haftada bir yada iki önermiş. Eğer teşhis edilen bir hastalık yok ise 4/5 seans yapılabilir. Amerika da bazı klinikler kişilerin çok yoğun dönemlerinde de gelinip tek seans takviyeler şeklinde arada uygulayabiliyor.

Mesela yoğun seyahat planı olan ya da dönemsel yoğun çalışma planı olan insanlar bu dönemde takviye amaçlı kullanabiliyor. Kişinin bir hastalığı varsa kronik dejeneratif bir rahatsızlık olabilir veya kanser tedavisi görmüş olabilir alzheimer demans parkinson gibi hastalıklar olabilir ,glutatyon tedavisi bu durumlarda daha uzun seanslar yapılabilir 10/12 seans gibi.

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki artık havamız temiz değil yediklerimiz doğal değil radyasyon ağır metaller kimyasallar çok fazla stres çok fazla .Hal böyle olunca tüm bunların yarattığı serbest radikal hasarı vücudun kendi mekanizmalarıyla kaldıracağından çok fazla.

Bunların yaratmış olduğu toksik yükü azaltmamız ve bu yükün neden olacağı hastalıklara karşı ekstra önlemler takviyeler almamız gerekmekte.İşte bu noktada vücudumuzda doğal olarak bulunan her hücrenin koruyucu kalkanı olan glutatyonun en iyi yararlanımın olduğu damardan tedavisi bize çok önemli bir destek sağlar. Yaşlanmaya bağlı azalan glutatyonun normal gıdalarla takviye edilememesi bizim bu tedaviye ihtiyacımızı arttırır.

Tabiki yine de glutatyon barındıran antioksidan barındıran gıdalarımızı yemeyi ,düzenli kaliteli beslenmeye çalışmayı, uyku düzeninizi korumayı ,egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.